Sommarhettan har haft en dämpande effekt på valdebatten men nu verkar den komma igång. Samfundet S:t Erik har verkat sedan 1901 för att sprida kunskap om Stockholms historia och se till att historiska och konstnärliga krav finns med i stadens omdaning och utveckling – nu öppnar de återigen upp för debatt.
Samfundet S:t Erik arrangerar valdebatt 26 augusti i Kungsträdgården på stora scenen. Samfundet S:t Erik skriver: ” Vi vill ha besked från Partierna i Stadsbyggnadsnämnden om var de står i de för framtiden så viktiga stadsbyggnadsfrågorna.” Det är bara att applådera att de tar tag i de stora frågorna som staden står inför och förhoppningsvis får de fram svar på hur man har tänkt sig det i en tid då allt lovas alla, grävskoporna far fram i innerstaden och det ena likriktade huset efter det andra dyker upp.
Datum: 26 augusti
Plats: Kungsträdgårdens stora scen
Tid: 17.30-19.30
Moderator är Willy Silberstein.
Länk till Samfundet Sankt Erik här
Samfundet S:t Erik är en ideell förening vars uppgift är att väcka intresse för och sprida kunskap om Stockholms historia samt verka för att konstnärliga och historiska krav tillgodoses vid Stockholms omdaning och utveckling.
Matti Shevchenko Sandin
Kommentarsregler:
Vi ser gärna att du kommenterar, men för att hålla kommentarspåret öppet så kommer enbart kommentarer med riktigt för- och efternamn visas. För att detta skall kunna garanteras vill vi att du skriver under din text med ett registrerat och sökbart telefonnummer. Telefonnumret publiceras inte. Väl mött!